Mikor van szükség csontpótlásra?
Minden olyan esetben szükség van a beavatkozásra, amikor egy implantátum beültetése nem lehetséges, mert az állcsont egy része felszívódott és így nem biztosít stabil alapokat a fogbeültetéshez. Ez a helyzet általában abból adódhat, ha túl hosszú ideig halogattuk a fogbeültetés kérdését és a közben eltelt idő alatt a csontállomány elvékonyodott.
A szájsebészet fejlődése révén azonban ma már ebben az esetben is van megoldás, ilyen esetben van szükség a csont pótlására.

Milyen csontpótló anyagokat használunk?
Többféle csontpótló anyag érhető el a szájsebészeti beavatkozás megvalósításához:
- szintetikus csontpótló anyag
- állati eredetű csont alkalmazása
- a páciens saját csontjából történő pótlás
- ezek kombinációja
A leginkább megfelelő csontpótló anyagot azáltal határozza meg a szájsebész szakorvos, hogy a csonthiány milyen mértékű. Ezek után lehet végrehajtani ezt a szájsebészeti beavatkozást.

Arcüregemelés
Az arcüregemelés (sinus lift) is egy olyan szájsebészeti beavatkozás, mely a csontpótló műtétek közé tartozik. Ebben az esetben a felső állcsont csontállománya kerül pótlásra. A csontpótló műtétek minimális kockázattal járnak és kevésbe megterhelők, ám a pótolt csont mennyiségétől függően a gyógyulási idő több hónapot is igénybe vehet. Ez határozza meg, hogy utána mikor kerülhet sor a következő szájsebészeti beavatkozásra, azaz az implantátum beültetésére.
